Nikon D500 – profesjonalny sprzęt nie tylko dla zawodowców

W roku 2016 na scenę wkroczył nowy członek rodziny Nikon – model D500. Choć przeznaczony jest raczej dla osób zawodowo zajmujących się fotografią, w amatorskich rękach również znajdzie wiele zastosowań. Spójrzmy więc, z jakiego rodzaju aparatem mamy do czynienia.

Nikon D500 – test działania

Już na pierwszy rzut oka widać, że aparat to konstrukcja dopracowana w każdym szczególe. Gdy weźmiemy go do rąk, wrażenie obcowania ze sprzętem wysokiej klasy jeszcze się potęguje. Wiele elementów wykonano ze stopów magnezu, w szerokim zastosowaniu jest również włókno węglowe. Obudowa w wielu miejscach została ogumowana, szczególnie w gdzie chwytamy aparat. Zastosowanie najwyższej jakości tworzyw oraz dobre wyprofilowanie obudowy zapewnia nam pewny, wygodny chwyt, nawet podczas długiego trzymania aparatu w dłoniach.

Z tyłu obudowy znajdziemy szereg przycisków funkcyjnych oraz jeden programowalny, dzięki czemu możemy mieć swoją najbardziej potrzebną funkcję aparatu za jednym dotknięciem palca. Nie sposób przeoczyć również kolorowego wyświetlacza LCD o przekątnej 3.2 cala. Jest wyjątkowo miły dla oka, możemy regulować jego jasność na jedenastostopniowej skali. Dodatkową jego cechą jest uchylność, można go odchylić w górę lub też w dół. Aparat jest wyposażony w funkcję LiveView, dzięki czemu na wyświetlaczu pojawia się fotografowany przez nas obraz w trybie rzeczywistym. Kolejny, mniejszy, monochromatyczny wyświetlacz ciekłokrystaliczny znajduje się z góry obudowy, obok spustu migawki. Aparat wyświetla na nim informację o wybranych ustawieniach, a także skrótowo inne dane, jak stopień naładowania baterii, tryb autofokusa, pomiar ekspozycji, czas otwarcia migawki czy też wybrany tryb pracy aparatu. Dzięki temu na pierwszy rzut oka wiemy, co się dzieje, bez potrzeby przedzierania się przez kolejne pozycje w menu. Nikon D500 jest kompatybilny ze wszystkimi obiektywami z bagnetem typu F. Dostajemy dostęp do całej, szerokiej gamy, z której każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie.

W aparacie Nikon D500 znajdziemy wiele złączy. Sprzęt został wyposażony w gniazdo USB 3.0 z technologią SuperSpeed, dzięki czemu transfer zdjęć do komputera jest bardzo szybki, nawet przy dużej ilości materiału. Wyjście HDMI typu C pozwoli nam połączyć aparat z dowolnym telewizorem, jest również 10-pinowe gniazdo wężyka spustowego, możemy w tym miejscu podłączyć opcjonalny moduł GPS. Jest również osobne wejście na mikrofon.

Dwa w jednym, czyli kariera filmowa i fotograficzna jednocześnie

Poza oczywistą funkcją robienia zdjęć Nikon D500 posiada również możliwość nagrywania filmów – i to nie byle jakich, ponieważ jesteśmy w stanie nagrać wideo w rozdzielczości 4K. Wszystko to za sprawą wysokiej jakości matrycy CMOS o parametrach 20.9 Mpix oraz procesora obrazu EXPEED 5. Możemy filmować obrazy z prędkością 30 kl/s. Choć do aparatu można podłączyć mikrofon zewnętrzny, aparat Nikon D500 ma wbudowany swój – stereofoniczny z możliwością ręcznej regulacji jego czułości.

Idąc z duchem czasu aparat Nikon D500 wyposażono w moduły WiFi, Bluetooth oraz NFC, dzięki czemu możliwe jest bezprzewodowe połączenie z komputerem czy telefonem. Jeżeli chcemy, możemy za pomocą dedykowanej aplikacji sterować aparatem przy pomocy smartfona. Skopiuj z aparatu wszystkie zdjęcia w pełnej rozdzielczości lub wybierz 2 Mpix, jeżeli zależy Ci na czasie.

Podsumowanie, Nikon D500 – czy warto?

Nikon D500 to bezapelacyjnie aparat fotograficzny dla profesjonalistów, jednak jego obsługa jest na tyle łatwa i intuicyjna, że poradzą sobie z nią również amatorzy. Zawodowcy docenią jego parametry, jakość, prędkość wykonywania zdjęć czy możliwość ręcznej konfiguracji praktycznie wszystkich aspektów pracy. Amatorzy będą zadowoleni z prostoty obsługi. Nikon D500 to uniwersalne rozwiązanie dla każdego, bez względu na stopień zaawansowania.