Sony Alpha A7 II test budowy i jakości

Nieznacznie cięższy, bo o 140 gramów od swojego poprzednika Sony A7II jest również nieznacznie grubszy. Jednak ja uznałbym to za zaletę, dzięki pogrubieniu głównej części korpusu aparat lepiej układa się w dłoni i pewniej się go trzyma. Konstrukcja zachowuje swoją należytą sztywność mimo użytym do jej budowy lekkim stopom magnezu. Nie można mieć zastrzeżeń do wykonania poszczególnych elementów, tak samo jak miało to miejsce z poprzednim modelem. Wyświetlacz LCD rozszerzył się aż o 30%, natomiast parametry wizjera nie uległy zmianie. Taka sama jest również możliwość odchylania ekranu LCD.

Funkcjonalność i ergonomia Sony Alpha A7II

Aparat sprawdza się zarówno w fotografowaniu, jak i filmowaniu, dzięki temu, że dodano możliwość nagrywania w formacie XAVC S. Wprowadzono również sporo dodatkowych funkcji, które spotkały się z uznaniem bardziej profesjonalnych filmowców. Do dyspozycji mamy spory wybór trybów i pełny dostęp do parametrów ekspozycji, które możemy dostosowywać w trakcie pracy. Jest to jedna z cech, które działają jednoznacznie na plus dla Sony A7II. Aparat ten użytkuje się bardzo wygodnie, rękojeść jest dobrze wyprofilowana, a dzięki delikatnie zwiększonym rozmiarom idealnie wypełnia dłoń. Delikatne zwiększenie wagi nie wpłynęło na korzystanie z tego modelu. Choć im większy obiektyw, tym waga może stawać się dla niektórych użytkowników problemem, to jest to nieduża cena za możliwości, które nam oferuje.

W A7 II bardzo dobrym pomysłem było przesunięcie spustu migawki bezpośrednio nad rękojeść i umieszczenie pokrętła sterującego w jej górnej części. Ergonomia elementów sterowania również zasługuje na pochwałę, a możliwość zaprogramowania przycisków do swoich spersonalizowanych potrzeb jest naprawdę czymś, na co wielu filmowców czekało. Nie można mieć większych zastrzeżeń do działania hybrydowego autofocusa, który spełnia swoje wymagania nawet w trybie ciągłym. Kolejną zaletą w testowanym bezlusterkowcu – Sony A7II jest mechanizm stabilizacji matrycy. Producent ocenia skuteczność na aż 4.5 EV, natomiast w recenzjach często wspomina się o 3.5 EV, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem.

Rozdzielczość, balans bieli, zakres i dynamika tonalna

W aparacie Sony Alpha A7II zastosowaną tę samą matrycę co w poprzedniku, lecz dzięki systemowi jej stabilizacji oraz bardzo dobremu autofocusowi zdjęcia wychodzą w rozdzielczości JPEG. ISO recenzowanego aparatu mieści się pomiędzy 50-3200. Nie można mieć zastrzeżeń również do balansu bieli, bo chociaż zdjęcia mogą wydawać się delikatnie przesycone, to w dużej mierze zależy od warunków, w jakich je robimy. Natomiast na znaczną pochwałę zasługuje liczba tonów dająca 8.6-bitowy zapis, dzięki czemu nasze fotografie mają zagwarantowane gładkie przejścia tonalne.

Dla kogo jest Sony Alpha A7 II?

Ten testowany model Sony Alpha A7 II jest dla amatorów zaczynających swoją przygodę z fotografowaniem i filmowaniem, których funkcjonalność tego aparatu z pewnością wprowadzi w ten świat. Może być również opcją jako drugi aparat dla profesjonalnego fotografa. Recenzja Sony Alpha A7 II nie była prostym zadaniem, ale jestem przekonany, że spełni oczekiwania, a także będzie mógł skorzystać z pełnoklatkowości tego modelu. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z fotografią, to ten aparat jest właśnie dla Ciebie!