Gry strategiczne cieszą się bardzo dużą popularnością wśród wielu osób. Okazuje się, że można w nie grać nie tylko na komputerze. Na rynku dostępne są bowiem liczne gry strategiczne wymagające myślenia taktycznego i ekonomicznego w wersji planszowej. Oznacza to, że dzięki nim można cieszyć się atrakcyjną rozgrywką bez konieczności posiadania komputera, a nawet dostępu do prądu. Jedną z takich gier jest produkcja o nazwie Cyklady. Poniższa recenzja gry planszowej Cyklady zawiera wiele cennych informacji, którymi warto się zainteresować.

Cyklady – test gry planszowej

Prezentowana gra przenosi swoich użytkowników do czasów antycznej Grecji, a konkretniej na archipelag Cyklady. Zadaniem gracza jest pokonanie przeciwników poprzez stosowanie różnych strategicznych metod. Sukces można osiągnąć poprzez budowę armii, okrętów, tworzenie solidnych fortec, budowę miast, itp. Dodatkowo gra daje możliwość wzywania pomocnych istot znanych z mitów greckich oraz modlenia się do greckich bogów o pomoc. Jest to gra, która łączy w sobie zagadnienia ekonomiczne, w ramach których należy rozwijać swoje greckie państwa-miasta i pozyskiwać środki niezbędne do tworzenia armii, a także zagadnienia militarne i strategiczne polegające na wysyłaniu swoich wojsk do walki z pozostałymi graczami.

Recenzja gry Cyklady – rozbudowana gra strategiczna

Osiągnięcie sukcesu w tej grze nie jest wcale prostym zadaniem. Każdy z graczy będzie musiał bowiem zadbać o odpowiedni rozwój ekonomiczny, rozbudowę wojska, floty morskiej czy też religii. W każdej turze odbywają się ciekawe i wzbudzające emocje licytacje, w ramach których konieczne jest zdobycie wsparcia odpowiedniego boga. Pozwoli to na właściwe rozwinięcie jednej ze sfer własnego państwa. Dodatkowo bogowie umożliwiają wykonywanie wielu innych czynności we własnej strefie wpływów. Przykładowo, jeśli któremuś z graczy zależy na rozwoju filozofii, to konieczne będzie wylicytowanie wsparcia Ateny, podczas gdy pomoc Aresa jest najbardziej przydatna dla graczy planujących szybki i sprawny rozwój własnej armii.

Co jeszcze warto wiedzieć o tej grze?

Celem gry jest zdobycie dwóch metropolii. Ich zdobycie jest możliwe na kilka sposobów. Można je tradycyjnie podbijać, ale możliwe jest również ich zdobywanie poprzez rozwój filozofii albo zbudowanie. Opinie o grze Cyklady są pozytywne, ponieważ pomimo dość złożonego charakteru, zasady są całkiem proste i łatwe do opanowania. W zestawie można znaleźć planszę składającą się z trzech części, kości, żetony złota, specjalne znaczniki, figurki mitycznych stworów, żetony budynków, karty stworzeń i postaci, figurki wojska oraz znaczniki terytorium. Dzięki dość prostym i łatwym do opanowania zasadom, gra ta będzie ciekawa i przyjemna zarówno dla starszych jak i młodszych użytkowników. Według informacji producenta jest to gra dobra dla osób w wieku od 13 lat. Innymi słowy zapewnia ona wspaniałą rozrywkę dla całej rodziny, grupy przyjaciół i znajomych. W jednej rozgrywce może bowiem brać udział od 2 do 5 osób.