Gry planszowe cieszą się dużą popularnością wśród szerokiego grona ludzi poszukujących atrakcyjnej i ciekawej rozgrywki. Do ich grona zaliczają się między innymi „Mocarstwa”. Poniższa recenzja gry planszowej Mocarstwa udowadnia, że jest to produkt zapewniający ciekawą rozgrywkę jednego, a nawet pięciu graczy. Innymi słowy, stanowi ona dobry wybór zarówno w przypadku sposobu na samotne spędzanie wolnego czasu lub na zabawę w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Warto przyjrzeć się bliżej temu produktowi oraz jego najważniejszym cechom i zaletom.

Recenzja gry planszowej Mocarstwa – podstawowe informacje

Mocarstwa są grą strategiczno-losową osadzoną w XVIII-wiecznej Europie. Gracz zostaje wprowadzony w realia gospodarcze i polityczne tamtych czasów, wcielając się we władcę jednego z wybranych przez siebie mocarstw. Do wyboru jest 9 państw, takich jak Polska, Hiszpania, Francja, Anglia, Szwecja, Niemcy, Węgry, Imperium Osmańskie, Rosja. Warto dodać, że ta rozgrywka strategiczna oddaje graczowi absolutną władzę nad wybranym państwem. Oznacza to, że konieczne będzie zadbanie nie tylko o dowodzenie armią, ale również o rozwój gospodarczy i negocjacje polityczne z pozostałymi graczami w dążeniu do sukcesu, jakim jest kontrola nad większością obszaru Europy w XVIII wieku.

Test gry planszowej Mocarstwa – najważniejsze informacje na temat rozgrywki

Plansza gry jest podzielona na 9 mocarstw, a celem zabawy jest podporządkowanie ich swojemu krajowi. Każda tura gry jest podzielona na 6 części, a każda z nich obejmuje 2 fazy wojny i ministerstwa. Aby zwyciężyć w grze, należy zająć tereny 3 mocarstw poprzez zajęcie ich stolic oraz likwidację wojsk. Warto dodać, że jeśli w grze występują jakieś kraje niekontrolowane przez graczy, wówczas są chronione przez neutralne wojska. Jeśli chodzi o zarządzanie wojenne to gracz o celach do zdobycia i kierunkach ataku, ale nie kieruje wojskiem na polu bitwy. Istotne jest więc posiadanie umiejętności strategicznych, ale nie taktycznych. Każda tura pozwala na przesunięcie wojsk o jedno pole (2 jeśli jest to kawaleria) oraz na zaatakowanie wojsk znajdujących się na polu sąsiednim. Sama walka polega na rzucaniu specjalnymi kostkami. Jeśli uzyskany wynik, razem z dodatkowym modyfikatorem za typ jednostki, jest wyższy niż u przeciwnika, wówczas zostaje on pokonany. Niektóre jednostki mają umiejętności specjalne, na które warto zwrócić uwagę.

Opinie o grze planszowej Mocarstwa są pozytywne ze względu na dość złożony i ciekawy charakter rozgrywki. Oprócz prowadzenia wojny, gracze są odpowiedzialni za fazę ministerstwa, w ramach której zdobywane są surowce oraz tworzone są nowe jednostki. Między innymi dostępna jest faza rolnictwa umożliwiająca zbieranie plonów z farm i tartaków znajdujących się pod kontrolą gracza. Kolejną ważną czynnością jest płacenie żołdu żołnierzom w fazie finansów. Dodatkowo należy dbać o handel na giełdzie, tworzenie okrętów czy też można wykonywać zadania w ramach różnych scenariuszy. Rozgrywka jest więc rozbudowana i zapewnia przyjemną zabawę na wiele godzin.