Serial „Gra o Tron” cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wielu osób. Nic więc dziwnego, że gry planszowe osadzone w tym uniwersum są również chętnie kupowane przez szerokie grono ludzi. Przykładem jest planszówka Gra o Tron – Braterstwo Straży. Jest to kolejna produkcja oparta o mechanikę Catan, jednak osadzono ją w krainie Pieśni Lodu i Ognia oraz wprowadzono różne zmiany. Jest to produkt stworzony dla minimalnie 3, a maksymalnie 4 graczy w wieku od 10 lat, ale sprawi ona również dużą przyjemność i zapewni ciekawą zabawę starszym, a nawet dorosłym graczom.

Gra o tron – recenzja gry planszowej

W nowej grze zaliczanej do serii Catan zadaniem graczy jest dowodzenie Nocną Strażą oraz wykonywanie wielu zadań mających na celu skuteczną ochronę północnego muru przed zagrożeniami w postaci ataku Dzikich. Ich ataki będą odbywać się w każdej turze. W związku z tym, celem graczy jest tworzenie osad oraz zbudowanie silnej twierdzy, a także pozyskiwanie surowców niezbędnych do rekrutacji strażników.

Recenzja: Gra o tron Catan – Braterstwo Straży

Podobnie jak w innych grach z tej serii, gra rozgrywa się na specjalnych sześciokątnych polach. Górna część planszy obejmuje jednak pola o prostokątnym kształcie. Stanowią one mur, który oddziela główną planszę od krain północnych, skąd nadchodzą kolejne ataki Dzikich. Zadaniem graczy jest ustawianie na murze strażników, którzy będą odpierać ataki. Co prawda gra nie polega na współpracy, jednak każdy z graczy będzie musiał ustawiać na murze swoich strażników, ponieważ zbyt duża ilość przełamań tej bariery ochronnej oznacza klęskę wszystkich uczestników zabawy.

Niejeden test Gry o Tron wykazał, że gry planszowe z tego uniwersum potrafią być bardzo ciekawe i wciągające. W przypadku tego konkretnego egzemplarza gracze mają do czynienia z wieloma różnymi typami przeciwników. Oprócz standardowych figurek strażników oraz żetonów oznaczających różne surowce i inne elementy gry, uczestnicy rozgrywki mają do dyspozycji kość Dzikich, którą trzeba rzucić w każdej turze, aby dowiedzieć się jaki rodzaj wrogów będzie atakować mur. W grze dostępne są trzy typy przeciwników, a obrona przed nimi wymaga rozsądnego planowania i myślenia strategicznego. Opinie o planszówce „Gra o Tron” są pozytywne, ze względu na zróżnicowanie przeciwników przedstawionych poniżej:
Olbrzym – to najgroźniejszy przeciwnik, który szybko likwiduje strażnika i wraca na polanę. W przypadku braku wartownika olbrzym atakuje mur.
Wspinacz – przekracza mur i zajmuje pierwsze pole znajdujące się za nim. Nie jest to przełamanie, ale zablokowane pole utrudnia grę, ponieważ nie produkuje surowców.
Zwykli dzicy – nie stanowią dużego zagrożenia w niewielkiej ilości, ale grupa liczniejsza od straży są w stanie przełamać mur.
Dodatkowo w czasie zabawy gracze mogą skorzystać z kart bohaterów, którzy udzielają dodatkowej pomocy w walce obronnej. Karty takie zawierają bohaterów z powieści i filmu, więc jest to dodatkowy smaczek dla miłośników Gry o Tron. Cały zestaw jest dość rozbudowany i oprócz kart obejmuje kości, żetony, plastikowe sekcje muru i inne elementy.