Sprzątanie nigdy nie było prostsze

iRobot Roomba i7 to jeden z najpopularniejszych modeli automatycznych odkurzaczy na rynku i łatwo jest się przekonać dlaczego. Świadomość, iż nie musimy samodzielnie sprzątać całego mieszkania, dla wielu ludzi warta jest ceny robota i nie da się ukryć, że i7 spełnia swoją funkcję wyjątkowo skutecznie.

Recenzja iRobota Roomba i7

iRobot Roomba i7 wyglądem nie odbiega od innych urządzeń z tej kategorii, co nie jest naturalnie wadą – sprawdzonych rozwiązań nie powinno się zmieniać bez potrzeby. Odkurzacz wyposażony jest zatem w szczotkę boczną (która umożliwia sprzątanie pod ścianami i przy krawędziach) uniwersalne wałki czyszczące pomiędzy kołami i czujniki wysokości oraz zbliżenia. Osoby zaznajomione z podobnymi urządzeniami nie zostaną zaskoczone żadnymi istotnymi zmianami w obsłudze, z kolei nowych użytkowników czeka miła niespodzianka: robotem steruje się z użyciem zaledwie trzech przycisków. Centralnie umieszczony guzik „Clean” pełni funkcję włącznika cyklu sprzątania, pauzy oraz wyłączenia urządzenia. Wokół przycisku znajduje się także kontrolka pierścieniowa, sygnalizująca niski poziom naładowania akumulatora, trwający proces ładowana czy potrzebę opróżnienia pojemnika na brud. Pozostałe dwa przyciski mają znacznie prostsze funkcje. Guzik „Home” odsyła Roombę do stacji dokowania, natomiast „Spot Clean” uruchamia specjalny program czyszczenia punktowego – robot zacznie krążyć wokół wyznaczonego miejsca w odległości jednego metra, poruszając się ruchem spiralnym, najpierw do zewnątrz, a potem do wewnątrz.

Imprint™ Smart Mapping i iAdapt 3.0

O skuteczności odkurzacza iRobot Roomba i7 decyduje przede wszystkim oprogramowanie, które pozwala dokładnie sprzątać nasze mieszkanie. W tym aspekcie Roomba i7 wyróżnia się jako jeden z najsprytniejszych modeli na rynku za sprawą innowacyjnych funkcji. Pierwszą z nich jest iAdapt 3.0, który pozwala robotowi rozpoznawać i zapamiętywać układ mebli, doniczek oraz innych przeszkód w celu opracowania optymalnej trasy sprzątania, dzięki czemu żaden fragment podłogi nie zostanie pominięty w trakcie odkurzania. Technologia Imprint™ Smart Mapping pozwala sparować Roombę i7 z naszym telefonem i opracować mapę domu. Z pomocą planu wnętrza (obejmującego nawet 10 pięter) robot stale uczy się i doskonali trasy przejazdu, zapewniając jeszcze skuteczniejsze czyszczenie. Dodatkowym ułatwieniem jest sterowanie odkurzaczem za pośrednictwem Asystenta Google, co pozwala nam wydawać polecenia głosowe lub skierować Roombę do konkretnego pomieszczenia.

Oprócz skomplikowanie brzmiących nowinek iRobot Roomba i7 posiada także szereg funkcji, które nie wymagają naszej ingerencji, a jednocześnie pozwalają utrzymać porządek w mieszkaniu. Odkurzacz bardzo dobrze radzi sobie ze zwierzęcą sierścią oraz alergenami, natomiast udoskonalone czujniki chronią go przed najechaniem na krawędzie (na przykład schody) i umożliwiają wjeżdżanie pod niskie meble. Funkcja ustalenia czasu sprzątania to kolejny atut i7 – odkurzacz może pracować, kiedy my jesteśmy poza domem. Nie musimy się przy tym przejmować, że pod naszą nieobecność robotowi wyczerpie się akumulator. Kiedy iRobot wykorzysta większość energii, samodzielnie powróci do stacji dokującej, uzupełni zapasy i powróci do sprzątania. Dzięki temu nawet bardzo duże wnętrza zostaną pozamiatane.

Podsumowanie recenzji Roomby i7

Odkurzacz iRobot Roomba i7 to cichy, wydajny i sprytny model, jednakże jego cena może budzić zastrzeżenia. Jest ona dosyć wysoka, zważywszy jednak na ilość funkcji oraz autonomiczność robota wydaje się ona uzasadniona. Rozpatrując zakup Roomby i7, musimy brać pod uwagę także czas, który oszczędzamy dzięki obecności tego zautomatyzowanego pomocnika.