Dixit to gra, która jest opowieścią o Twoim życiu, marzeniach wspomnieniach, o snach lękach i największych radościach. Otwierając pudełko gry Dixit, otwierasz drzwi do krainy nieskończonej wyobraźni.

Co kryje Dixit?

W eleganckiej wyprasce pierwsze rzucają się w oczy karty. Piękne i kolorowe, wykonane z bardzo trwałego kartonu. To właśnie na nich opiera się cała gra. Są też specjalne znaczniki i figurki, którymi gracze poruszają się na planszy punktacji. Plansza nie jest jednak niezbędna podczas gry. Dodaje zabawie pewnego urozmaicenia, ale tak naprawdę może być tylko dodatkiem. Punkty uzyskiwane w trakcie gry można ostatecznie zapisywać na kartce. Najważniejsze zdecydowanie są karty. W wersji podstawowej jest ich 84. Każda z nich jest na swój sposób magiczna.

Dla kogo to gra?

W Dixit można grać już w trzy osoby, ale większości graczy uważa, że najlepsza zabawa jest wtedy, gdy gra maksymalna ich liczba, czyli sześć. Choć gra wydaje się banalna, przeznaczona jest dla osób powyżej 8. roku życia. Według opinii rodziców Dixit bywa zbyt abstrakcyjny dla młodszych dzieci, które mogą nie rozumieć skojarzeń dorosłych. Świetnie bawią się przy niej pary, grupy przyjaciół, całe rodziny. To idealna gra na imprezę wśród znajomych.

Zasady, rozgrywka, punktacja

Na początku gry każdy z uczestników rozgrywki wybiera sobie kolor drewnianego pionka-zajączka i otrzymuje znaczniki do głosowania w tym samym kolorze. Liczba znaczników, które otrzymuje gracz, zależy od liczby osób grających. Każdy z graczy dostaje także po pięć losowych kart.
Gra podzielona jest na tury. W każdej turze ktoś inny jest narratorem. Ma on za zadanie wybrać jedną z pięciu kart, które ma w ręku, i wymyślić do niej hasło – skojarzenie. Tę konkretną kartę odkłada na środek zakrytą, a reszta graczy wyszukuje wśród swoich pięciu kart taką, która ich zdaniem najbardziej odpowiada rzuconemu przez narratora hasłu. Po tym, jak wszyscy gracze wyłożą swoje karty, narrator tasuje je i układa odkryte od lewej do prawej. Zadaniem pozostałych graczy jest jednoczesne, potajemne wytypowanie karty narratora. Do tego właśnie służą znaczniki z numerkami, które pozwalają na wskazanie konkretnej karty.
Jeśli wszyscy wytypują kartę narratora poprawnie, nie otrzyma on żadnego punktu, za to reszta dostanie po 2 pkt. Jeżeli nikt nie zgadnie, którą kartę wyłożył narrator, on znów nie otrzyma punktów, natomiast reszta ponownie dostanie po 2 pkt. Dodatkowy punkt trafi też do tego gracza, na którego kartę oddany został głos.
Jeśli choć jedna osoba prawidłowo wskaże kartę narratora i jednocześnie minimum jedna błędnie odda głos, zarówno narrator, jak i osoba, która prawidłowo zaznaczyła kartę, otrzymają 3 pkt.
Po zakończonej rundzie gracze dobierają po jednej karcie, a wykorzystane zostają odłożone na stos kart odrzuconych. W następnej turze kolejny gracz jest narratorem. Rozgrywka trwa do momentu, w którym którykolwiek z graczy uzyska 30 pkt.
W grze ważne jest, by nie wchodzić na wyżyny abstrakcji. Chodzi przecież o to, by ktoś jednak odgadł, o czym myśli narrator. Nie warto być też zbyt dosłownym.

Dixit – test na kreatywność

W przypadku gry Dixit recenzja może być tylko pozytywna. To gra, która wciąga bez reszty nawet te osoby, które nie lubią bądź nigdy nie grały w gry planszowe. Dixit w opinii wielu osób jest testem dla wyobraźni i kreatywności graczy. Grając któryś raz przy użyciu tych samych kart i z tymi samymi graczami, trzeba się też trochę wysilić, by wymyślić nieco inne hasła.
Dixit na planszowym rynku jest już obecne od przeszło 10 lat. W 2010 r. gra otrzymała prestiżową nagrodę Spiel des Jahre.  Jej urok nie mija, a z każdym kolejnym dodatkiem w postaci nowych kart pojawia się więcej możliwości zabawy i wciągnięcia w nią następnych graczy. Bo każdy, kto zasiądzie do tej gry, zostanie pochłonięty przez świat magii.