Fenda jest producentem, który na rynku sprzętów elektronicznych gości od niezbyt dawna. Popularność zawdzięcza głównie głośnikom Fenda R25BT, które oferowały świetny stosunek ceny do jakości. Szukanie lepszego sprzętu w podobnej kwocie było bardzo trudne. Model R27BT ma być ich ulepszoną kontynuacją i ma spełniać takie same wymagania, jak swój starszy brat: przystępna cena i wysoka jakość.

Specyfikacja

Fenda R27BT została wzbogacona o złącze optyczne, USB i większą moc wyjściową: 50W. Głośniki mają 156 mm szerokości, 213 mm głębokości i 280 mm wysokości, ważą prawie pięć kilogramów. Pasmo przenoszenia wynosi od 40 Hz do 40 kHz, połączenie jest możliwe przez AUX, złącze optyczne, USB lub Bluetooth.

Producent, tak jak w przypadku modelu R25BT, postawił na obudowę wykonaną z płyty MDF, pokrytą okleiną imitującą drewno. Głośniki są konstrukcją bass reflex, który został umieszczony z przodu, co ułatwia ustawienie kolumn na biurku. Na prawym głośniku z boku znajduje się panel sterowania: można dostosować poziom głośności, wysokie tony, niskie tony. Pod nimi umieszczono jeszcze pięć przycisków: włącz/wyłącz, źródło, następny utwór, poprzedni utwór oraz odtwórz/pauza.

Brzmienie

Atrakcyjny wygląd głośników to bez wątpienia spora zaleta, ale najważniejszą cechą tego urządzenia jest jego brzmienie. Według wielu recenzji głośników Fenda R25BT problemem był bas, który bardzo wrażliwie reagował na jakiekolwiek zmiany w pomieszczeniu. W nowszym modelu bas jest dobrze kontrolowany i mniej zależny od otoczenia, choć jak każdy fan akustyki wie, miejsce rozłożenia kolumn i wymiary pomieszczenia zawsze są istotne. Korzystając z głośników Fenda R27BT brzmienie jest pełne, dynamiczne, do tego wysokie i średnie częstotliwości nie są problematyczne, jak to bywa w innych zestawach. Wokale grają dobrze i wydają się być blisko słuchacza, separacja pasm działa sprawnie, a poziom głośności przekracza wszelkie oczekiwania co do, wydawałoby się, małego sprzętu.

Opinie użytkowników

Klienci zamawiając ten model spodziewali się dopracowanej wersji R25BT z tak samo przystępną ceną i jeszcze wyższą jakością, a producent nie zawiódł. Głośniki Fenda opiniami negatywnymi z pewnością przejmować się nie muszą, bo w obu przypadkach naprawdę ciężko jest znaleźć poważne wady. Największymi zaletami według użytkowników jest jakość dźwięku, wygląd urządzenia oraz poziom głośności. Według niektórych minusem jest brak pilota, dzięki któremu sterowanie zestawem byłoby trochę łatwiejsze. Opinie o głośnikach Fenda R25BT były pozytywne, za to w kolejnej edycji oceny zostały – tak samo jak i sam model – znacznie ulepszone.

Podsumowanie

Czy producentowi udało się zaspokoić wysokie oczekiwania konsumentów po świetnych R25BT? Cóż, odpowiedzi są różne: jedni mówią, że tak, a drudzy, że zdecydowanie tak. Fenda wzięła i tak już bardzo dobry model, dokonała poprawek i wypuściła w nowej odsłonie, nieznacznie zwiększając cenę, za to znacznie poprawiając jakość. Kolumny R27BT sprawdzą się zarówno w rekreacyjnym słuchaniu muzyki, jak i w rozgrywkach on-line, do tego z łatwością zaspokoją wymagania klienta: tak samo te jakościowe, jak i te ekonomiczne.