Gra planszowa „Wsiąść do Pociągu”, recenzję której teraz czytasz, to jedna z wielu części dostępnych na rynku – jej podtytuł to „Pierwsza podróż”. Jest dość wyjątkowa, ponieważ w rozgrywkach mogą brać również dzieci. To nie tylko doskonały sposób na zabicie nudy, ale też spędzenie czasu w rodzinnym gronie.

Walory estetyczne i zawartość opakowania gry „Wsiąść do pociągu” – recenzja

Pudełko bardzo szybko przyciąga wzrok dzięki kolorowym postaciom na samym środku okładki. Tuż za nimi można zauważyć pociąg i stację kolejową, przez co tematyka gry nasuwa się sama. W opakowaniu znajduje się kolorowa plansza, na której zaznaczone zostały największe miasta Europy. Specjalnie dla młodszych graczy dodatkowo opatrzono je barwnymi rysunkami, które mają kojarzyć się z konkretną miejscowością, np. Warszawie została przypisana Syrenka. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się zabawą nawet tym dzieciom, które jeszcze nie potrafią czytać. Trasy między miastami także zaznaczone są wyrazistymi barwami. Całość jest więc bardzo spójna i przejrzysta. Dodatkowo w pudełku znajdują się wszystkie elementy potrzebne do rozgrywki.

Cel gry – „Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż”

Każdy uczestnik gry ma za zadanie stworzyć trasę między miastami adekwatną do tej, która znajduje się na posiadanym przez niego bilecie. Do budowania używa wagoników we wcześniej wybranym kolorze. Jednak, żeby choć jeden odcinek drogi został położony, to gracz musi wyłożyć tyle kart wagonów, ile pól chce zająć. Jeśli nie posiada odpowiedniej liczby, ma inne możliwości. Może dobrać kolejne karty wagonów z dostępnego stosu lub dodatkowy bilet z nową trasą do zbudowania.

W tej części autorzy gry „Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż” postanowili zrezygnować z utrudnień takich jak stawianie dworców kolejowych czy tworzenie tuneli. Jest także tylko jedna możliwość dobierania kart wagonów. To dość znaczące, jeśli w rozgrywce biorą małe dzieci, dla których zbyt duża liczba zasad mogłaby powodować problemy z ich zapamiętaniem. Gra kończy się, kiedy jednemu z uczestników zostaną zaledwie dwa kolorowe wagoniki. Zwycięzcą jest osoba, która ułożyła 6 tras zgodnych z otrzymanymi biletami, a w nagrodę dostanie ten jeden niepowtarzalny – złoty.

„Wsiąść do Pociągu” – opinie

Czy warto kupić tę część „Wsiąść do Pociągu”? Opinie wśród tych osób, które już z niej korzystały, są zdecydowanie dobre. Do najczęściej wymienianych zalet należą przede wszystkim kolorowe opracowanie zarówno planszy, jak i kart, dostosowanie do wieku (gra przeznaczona jest dla użytkowników od 6. roku życia) oraz uproszczone zasady. Nierzadko podczas wyrażania swojego zdania rodzice wspominają też o nauce przez zabawę. Dziecko w trakcie rozgrywki nie tylko poznaje największe miasta europejskie, ale uczy się zagrywek taktycznych, współzawodnictwa i poprawia tzw. pamięć fotograficzną.

Co przyda Ci się podczas grania we „Wsiąść do Pociągu”? Jaki dodatek dokupić, żeby rozgrywka była wygodniejsza? Zdecydowanie przydadzą Ci się koszulki na karty 56 x 87 mm – dzięki temu będą wyglądać jak nowe nawet po wielu godzinach spędzonych przy grze.