Na polskim i międzynarodowym rynku dostępnych jest wiele rodzajów gier planszowych inspirowanych znanymi seriami filmowymi. Do ich grona zalicza się między innymi Nemesis inspirowana filmami z serii „Obcy”. Gra osadzona jest w klimacie tego filmu i opowiada historię nagle wybudzonych załogantów statku Nemesis, którzy muszą rozwiązać zagadkę i uważać na poczynania zdrajcy, czyli osoby opanowanej przez filmowego obcego. Tytuł ten to pozycja zaliczana do gatunku gier przygodowych, a konkretniej do gatunku survival horror. Każdy z graczy odgrywa rolę jednego z członków załogi transportera kosmicznego o nazwie „Nemesis”, który kieruje się na Ziemię. Niestety komputer uruchomił procedury awaryjne i wybudził załogantów. Okazuje się, że silniki statku zostały uszkodzone i konieczne jest ręczne ustawienie kursu na ziemię. W tym oraz innych zadaniach będzie przeszkadzał zdrajca. Gra jest typową rozgrywką kooperacyjną z dreszczykiem emocji.

Recenzja gry planszowej Nemesis – co warto o niej wiedzieć?

Bardzo dużą zaletą prezentowanej gry są jej walory wizualne. Uwagę zwraca estetyczna piętrowa wypraska oraz starannie dopracowane żetony, przegródki na karty i figurki. Wszystkie znaczniki, figurki czy też ilustrowane karty prezentują się bardzo atrakcyjnie, ponieważ zostały wykonane z dbałością o wszystkie szczegóły. Nic więc dziwnego, że opinie o grze planszowej Nemesis są bardzo pozytywne ze względu na atrakcyjny charakter wizualny. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyna zaleta gry. Jej atutem jest również ciekawy scenariusz i zasady, które zapewniają bardzo przyjemną rozgrywkę na wiele godzin.

Test gry planszowej Nemesis – zasady i opis rozgrywki

Gra planszowa Nemesis to rozgrywka polegająca na współpracy graczy, która posiada liczne, sekretne cele. Gracze współpracują ze sobą do momentu, w którym ich cele i motywacje pokrywają się ze sobą. Każda z postaci musi wykonać inne zadania w sieci korytarzy na statku opanowanego przez kosmicznych intruzów. Każda postać posiada unikalny zestaw kart z czynnościami i działaniami typowymi dla reprezentowanej profesji. Na kartach dostępne są więc aktywności związane na przykład z poruszaniem się po korytarzach statku, przeszukiwaniem, walką albo korzystaniem ze specjalnych możliwości pomieszczeń. Każdy gracz ma do dyspozycji dwie akcje. Można także spasować w każdej turze – wtedy nie można wykonać kolejnych czynności, ale karty znajdujące się w rękach zwiększają czujność i szansę na obronę w przypadku jakiegoś nagłego zagrożenia.
Mechanika gry jest bardzo ciekawa i wymaga odpowiedniego planowania swoich działań. Nadmierny pośpiech może doprowadzić gracza do pułapki, a oddzielenie się od grupy zwiększa ilość szmerów, które przyciągają intruzów. Nie należy jednak zbyt długo zwlekać, ponieważ przeciwnicy stają się coraz silniejsi, a do zwycięstwa konieczne jest nie tylko przeżycie, ale również wykonanie ukrytych zadań. Dodatkowym utrudnieniem jest „zdrajca”, którego działania są skierowane przeciwko innym graczom.
Jak widać gra Nemesis posiada wiele istotnych atutów i ciekawe zasady. Nic więc dziwnego, że przyciąga wielu graczy z Polski i całego świata.