Firma Lenovo od wielu lat znajduje się wśród liderów w kategorii komputerów przenośnych. Jeden z jej najnowszych modeli ultrabooków to Lenovo IdeaPad 3. Zaprojektowany z myślą o maksymalnej mobilności bez kompromisów pod kątem wydajności. Lenovo IdeaPad 3 będzie znakomitym towarzyszem w podróży ze względu na swoje kompaktowe rozmiary oraz niską wagę.

Lenovo IdeaPad 3 – recenzja

Lenovo w swoim laptopie IdeaPad 3 postawiło na dość minimalistyczną stylistykę, niepozbawioną jednak elegancji. Obudowa jest utrzymana raczej w jasnej kolorystyce, natomiast ramka ekranu przyjemnie kontrastuje swoją czernią. Wykończenie obudowy ma matowy charakter, co poza walorami estetycznymi ma jeszcze jedną zaletę – nie pozostają na niej odciski palców.

W laptopie Lenovo IdeaPad 3 zastosowano matrycę o przekątnej 17,3 cala. Z tego też powodu znalazło się miejsce na zastosowanie pełnowymiarowej klawiatury z wydzielonym blokiem numerycznym, przez co obsługa komputera jest jeszcze łatwiejsza. Sama matryca zaś znajduje się eleganckiej, cienkiej ramce, aby pozostawić jak najwięcej miejsca na ekran. W jej konstrukcji postawiono na jak największą wygodę użytkownika, bowiem jest to matryca typu matowego, dzięki czemu wzrok się nie męczy, oraz unikamy nieprzyjemnych odblasków. U szczytu ekranu znajdziemy kamerę internetową z wbudowaną blokadą – brak jest konieczności szpecenia sobie laptopa dokupowanymi zaślepkami.

Najważniejsze złącza, takie jak gniazdo zasilania, gniazda USB (których znajdziemy trzy), oraz złącze HDMI znajdują się z lewej strony laptopa. Po prawej stronie nie zabrakło miejsca na czytnik kart pamięci, czy też gniazdo słuchawek połączone z wejściem mikrofonowym.

Sam laptop IdeaPad 3, pomimo zastosowania w nim dość dużej matrycy utrzymuje bardzo kompaktowe rozmiary, oraz niską wagę – zaledwie 2.2 kg.

Co znajdziemy w środku?

W modelu Lenovo IdeaPad 3 znaleziono idealny kompromis pomiędzy wydajnością, ceną oraz zużyciem mocy. Procesor to sprawdzona konstrukcja firmy AMD, jednostka Ryzen 5 o taktowaniu nominalnym 2600 MHz, mogącym osiągnąć nawet 3500 MHz, gdy jest to konieczne. Oparty na architekturze Picasso bardzo oszczędnie obchodzi się z zasobami sprzętowymi, co wydłuża czas pracy na baterii. Pamięci RAM znajdziemy 4 GB, co jest wystarczające w przypadku zwykłej pracy biurowej. Maksymalna pojemność pamięci, którą obsługuje IdeaPad 3 to 12 GB.

Na magazyn danych przeznaczony jest szybki dysk SSD o pojemności 256 GB. Zastosowanie technologii SSD pozwala na maksymalną wydajność systemu, prędkość działania, oraz długą pracę na wewnętrznych akumulatorach. Aby jeszcze bardziej wydłużyć czas działania na baterii, do dyspozycji oddano również sterowanie wewnętrznymi wentylatorami laptopa Lenovo IdeaPad 3. W trybie „Stealth”, za pomocą jednego przycisku likwidujemy hałas produkowany przez wentylatory, co pozwala nam pracować w błogiej ciszy. Natomiast jeżeli potrzebujemy całej mocy procesora, istnieje funkcja „Q-Control”, dzięki czemu osiągamy maksymalną wydajność.

Za wyświetlanie grafiki odpowiada zintegrowany układ graficzny Radeon Graphics i trzeba powiedzieć, że radzi sobie z tym wyśmienicie. Oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości, czy zwykła praca nie jest dla niej dużym wyzwaniem. Wszystkiego dopełniają głośniki z systemem Dolby Audio, dzięki czemu możemy cieszyć się dźwiękiem najwyższej jakości.

Podsumowanie testu Lenovo IdeaPad 3 – opinie użytkowników

Test Lenovo IdeaPad 3 nasuwa prostą konkluzję – jest to sprzęt przeznaczony dla osób ceniących sobie wysoką jakość wykonania oraz odpowiednie parametry sprzętowe. Wszystko to w połączeniu z odpowiednią mobilnością daje dobre rezultaty. Śmiało można polecić ten sprzęt osobie, której komputer będzie towarzyszyć w różnych miejscach, a w każdym z nich będzie musiał się sprawdzić.

Użytkownicy tego modelu zachwalają jego specyfikację techniczną, a także stosunek jakości do ceny, który stoi w tym przypadku na bardzo dobrym poziomie. Mam nadzieję, że zaprezentowana recenzja Lenovo IdeaPad 3 pomoże Ci podjąć decyzję, jeśli chcesz zakupić tego laptopa, jednak wciąż się wahasz.